top of page
  • Lucie Plicová

Jizerské hory na gravel bike

Aktualizováno: 13. 6. 2020

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, což je nejvyšší hora české části hor.


Copyright © 2019 Lucie Plicová, Pytlácké kameny

Milujeme Jizerky protože je tady nekonečné množství zimních i letních radovánek. Taky je zde jedna rozhledna vedle druhé, spousty skvělých tras na běžky a na kola. Prostě jizerský ráj pro aktivní a přírodu milující sportovně romantické duše. Paprsky nahřívají kameny na nejvyšších kopcích Jizerských hor a ve vzduchu je cítit mech, jehličí, vůně listí a borůvek.

Copyright © 2019 Lucie Plicová, Pytlácké kameny

Pytlácké kameny tvoří skupina žulových skal, ze kterých je pěkný výhled na celý hřeben Jizerských hor. Jsou jedním z nejznámějších jizerskohorských vrcholů. Místo je nazváno podle pytláka Hennricha, který měl pod nimi úkryt a který byl nedaleko od nich v roce 1813 zastřelen. Pytlácké kameny (974 metrů) jsou jedním z vrcholů Středního jizerského hřebene s výrazným skaliskem na temeni. Jedná se o vynikající vyhlídkové místo, z něhož je skvěle vidět do údolí Jizery na Velkou jizerskou louku s klečovišti a se zbytky osady Velká Jizera, s Vysokým jizerským hřebenem v pozadí, ale i na opačnou stranu na Malou jizerskou louku, Jizerku a Vlašský hřeben.

Copyright © 2019 Lucie Plicová, Jizerka

Skály byly pojmenovány po „králi“ jizerskohorských pytláků Hennrichovi. Ví se o něm málo: za napoleonských válek dezertoval z armády a skrýval se v boudě z kůry pod kameny na hřebeni, odkud chodil pytlačit. Lesníci jej nenáviděli ze všech pytláků nejvíce, ale Hennrich býval údajně pytlákem – kavalírem. Jednou se chtěl prý pomstít hajnému z Jizerky Johannu Stefanovi, přezdívanému Schneider Hansl. Namířil na něj otevřeným oknem do hájovny, ale lesníka nakonec zachránila jeho těhotná žena, která se mezi muže a pušku postavila a řekla legendární větu: „Střelíš-li, zastřelíš tři!“ Hennrich se prý jen usmál a odešel. Hajný Schneider Hansl mu ale jeho velkorysost neoplatil; byl u toho když Hennricha nabírajícího v lese vodu zezadu střelil revírník Hub z Jizerky. Pytláka, kterého obestírala aura nezranitelnosti, našli později ležet mrtvého nedaleko v lese. Na místě pod Pytláckými kameny byl brzy nato vztyčen kříž s Hennrichovým jménem a datem 1813, kdy dezertér přišel do Jizerských hor.

Copyright © 2019 Lucie Plicová, Pytlácké kameny

Paličník je vrcholové skalisko s nadmořskou výškou 944 metrů. Vrchol je zpřístupněn kamennými schody a vyhlídkovou plošinou zabezpečenou zábradlím. Od dřevěného kříže je rozsáhlý výhled do údolí Smědé, a nejvýznamnější vrcholy Jizerských hor např. na protější Jizeru, sousední vrchol Tišina a skalnaté vrcholy Frýdlantského cimbuří a Ořešníku.

Copyright © 2019 Lucie Plicová, Pytlácké kameny

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 metrů). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře. Malebná osada Jizerka se rozprostírá na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor a je nejvýše položenou obcí v ČR. Osada byla kdysi pojmenována podle hory Jizera, která se tyčí do výše 1122 metrů nad nedalekou Smědavou.

Copyright © 2019 Lucie Plicová, Pytlácké kameny

První zmínka o osadě pochází z roku 1539, kde ji prameny označují jako sídlo čihařů, tedy lovců, kteří lovili zpravidla zpěvné ptáky. Později Jizerku osídlili dřevorubci a sběrači drahých kamenů. V polovině 19. století zde byly založeny dvě sklářské huti, z nichž jedna slouží dodnes. Pro upomínku na založení první sklářské huti byla ve středu osady zbudována kamenná pyramida. Historii a přírodní bohatství osady Jizerky a Jizerských hor připomíná zdejší muzeum, které je umístěno ve staré škole. Osadou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potok, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů (rubíny, modré safíry, spinely, topasy a v neposlední řadě izerín, odborníky nazývaný jako ilmenit). Kolem potoků jsou rozesety chalupy horského typu, většinou dřevěné, některé s dekorativními prvky (Stará pila, Panský dům, Pyramida...). Nejznámější chalupou je Hnojový dům, svérázné obydlí světoběžníka Gustava Ginzela.

Copyright © 2019 Lucie Plicová, Pytlácké kameny

Copyright © 2019 Lucie Plicová, Paličník

Copyright © 2019 Lucie Plicová, Pytlácké kameny

Copyright © 2019 Lucie Plicová, Nad přehradou Souš

Dominantou Jizerky je jedna z nejvyšších čedičových vyvřelin ve střední Evropě, vrch zvaný Bukovec (1005 metrů). Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy jakož i celou Jizerkou naučná stezka. Přímo v osadě se nachází přísně chráněná upolínová louka a rašeliniště Jizery. Jizerka je výjimečná svou nadmořskou výškou, která je kolem 850 metrů. Kombinace nadmořské výšky, reliéfu údolí a říčky Jizerky nahrává extrémnímu počasí v zimním období. Teploty kolem -30 °C a více nejsou na Jizerce v nočních hodinách mrazivých dnů ojedinělé.


Copyright © 2019 Lucie Plicová, Pytlácké kamenyCopyright © 2019 Lucie Plicová, Kořenov

121 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page