top of page
  • Lucie Plicová

Závěsný systém TRX , pár dobrých důvodů proč se letos pověsit

TRX: Total-Body Resistance Exercise (= Cviky pro zatížení celého těla). Při cvičení na TRX používáte své vlastní tělesné hmotnosti pro funkční pohyby, které zlepšují flexibilitu a základní stabilizaci těla (tělesné jádro – tzv. „CORE“).

Copyright © 2019 Lucie Plicová, TRX

Jsem rozhodně outdoorový typ. Miluji pohyb v přírodě a všechno co k tomu patří. Nejen to romantické když jsou ideální podmínky, ale i to dobrodružnější, když třeba prší, pálí slunce, mrzne, když je mlha, že není vidět na cestu...


Nějak jsem stále nechápala důvod lidí, kteří přijedou autem do obchodního centra, po jezdících schodech vyjedou do posilovny, tam zvednou pár činek, proběhnou se na běžícím páse a zase naskočí do auta a s pocitem jak efektivně sportují, míří opět domů. Nedávalo mě smysl "potit" se někde uvnitř, když venku jsou tak skvělé podmínky.


Dokud jsem nepotkala chaberskou partičku a nepocítila TRX hodiny s Kačkou. Prima fitko na okraji Prahy, kde na TRX hodině ze sebe vyždímáte všechno a máte potom ještě celý večer úsměv od ucha k uchu. Toto závěsné cvičení s vlastní vahou těla na pár metrech čtverečních pro vás bude novou výzvou. Na rozdíl od všeho, co jste kdy předtím cvičili ! Nenechte se ale mýlit. Hodina TRX je tak dobrá, jako “TA”, která ji vede. Určitě najdete spousty nudných lekcí, kde se ani nezapotíte. To neplatí na naší hodině. Tohle TRX Vás prostě vtáhne dynamikou, energií, nápadem a svižností. Takže jste-li takový ten klidný jogínský typ, neochotný ke zrychleným pohybům, nechoďte. Naopak nevadí-li Vám i u téhle legrácky na lanech tepovka v červených číslech, rozhodně si to užijete. Možná druhý den nebudete úplně vzpřímeně chodit, ale kvůli zbytkovým endorfinům se rozhodně budete radostně usmívat.  A co je jisté? Přijdete zase !

Copyright © 2019 Lucie Plicová, TRX

Proč?


Velkým přínosem cvičení s TRX je, že s jediným kusem náčiní provedete skutečně nekonečné množství cviků. Vzhledem k tomu, že můžete neustále upravovat zátěž nastavením polohy těla.


Nebudete se spolu nudit


To tedy opravdu nehrozí. Cvičení s TRX je zábavnější, než kterékoli jste poznali dřív. Možností cviků je nepočítaně a jejich kombinací ještě více.


Všechny svaly do akce


Závěsný systém je originální nářadí využívající pouze hmotnost cvičence jako dominantní faktor pro zátěž při cvičení. TRX buduje svalovou sílu, rovnováhu, flexibilitu a aktivuje stabilizační svalstvo po celou dobu cvičení.


Celá posilovna se vejde do jednoho batohu


Ten stačí hodit na záda a vyhlédnout si místo, kde vám bude při cvičení dobře. Zavěsit ho můžete doma mezi dveře, na žebřiny, na větev, fotbalovou branku…


TRX z vás udělá dravce


Původně sloužil pro vojenské účely. Dodnes ho vozí vojáci na mise po celém světě a díky tomuto nářadí si udržují kondici.


Jádro z ocele


Jádro se zapojuje během každého cvičení bez výjimky. Výsledků dosáhnete v kratším čase než při běžném silovém tréninku.

Copyright © 2019 Lucie Plicová, TRX

Jak vznikl TRX systém aneb historie závěsného tréninku


Prvky moderní cvičební filozofie známé jako závěsný trénink existují v různých formách již stovky let. Metodicky přesné zátěžové cvičení se provádělo v římských legiích a starověcí čínští akrobaté byli první známí mistři gymnastiky. Bojové jednotky z 19. století a první horolezci z celého světa rozvinuli řadu lezeckých cvičebních aktivit s lany pro nácvik a přípravu na těžké boje a horské expedice.

Bezesporu gymnasté a techničtí lezci po skalách se stali mistry moderní doby v zátěžovém cvičení na žíněnkách a různých závěsných nástrojích. Generace akrobatů, gymnastů a horolezců využívali své vlastní tělesné hmotnosti jako odporu při zavěšení na kruzích, hrazdách a lanech. Tímto tréninkem získávali značnou sílu a perfektně vypracovanou postavu, která je charakteristická pro tyto sportovce.Jak vzniklo TRX?


Vynálezcem TRX závěsného cvičení, tak jak ho známe v současnosti, je Randy Hetrick. Po ukončení studia v oboru historie na University of Southern California v roce 1987, strávil Randy Hetrick čtrnáct let jako velitel “Navy komanda” po celém světě.

Jeho kariéra vyvrcholila jako operační velitel elitních SEAL jednotek, kde začal se svými kolegy hledat způsob, jak se udržet ve fyzické kondici i během náročných misí. Okolnosti těchto misí často SEAL zavedly na místa bez tradičního cvičebního vybavení a s velmi omezeným prostorem na cvičení. Jelikož trávili většinu času na lodích nebo v ponorkách, byli nuceni trénovat na malých prostorách s omezenou možností cvičebních nástrojů. Začínalo se s několika padákovými popruhy ručně spojenými spolu s gumovými nástroji na opravu lodí. V krátké době položili základy cvičení, které objevilo zcela nové a originální kategorie funkčního cvičení. V roce 2001 Randy ukončil vojenskou službu a byl přijat na Stanford University Graduate School of Business, kde získal titul MBA. Během studia trénoval, pokračoval ve studiu Jiu-Jitsu a ve zdokonalování TRX.

Copyright © 2019 Lucie Plicová, tréning na in - line 24 hodinovku

Do konečné podoby současného TRX závěsného tréninku Randy promítl zkušenosti z tréninku SEAL týmu, bojového umění a tréninku elitních sportovců. Počáteční pozitivní přijetí cvičení ze strany velitelů pro speciální operace i elitních atletů, inspirovalo k založení společnosti. Společnost přinesla na trh nový pohled na fitness cvičení a TRX systém se rychle rozšířil do tréninkových tělocvičen profesionálních sportovních týmů. Závěsné cvičení se brzy stalo základním kamenem cvičebních programů stovky profesionálních sportovců ve fotbalu, baseballu, basketbalu, hokeji, bojových sportech, triatlonu, golfu, tenisu, lyžování, snowboardu, plavání, surfování, motokrosu a vlastně v každém druhém sportovním úsilí, které si můžete představit.

Copyright © 2019 Lucie Plicová, tréning na Praha - Ještěd - Praha

Oklikou se takto vracím k tomu, že TRX je perfektní stavební kámen všech aktivit, které se snažíme podnikat venku. Jako třeba vyšlápnout na kole na Ještěd, sklouznout se na běžkách v milovaných Jizerkách, zdolat na gravel bike přes dvě stovky kilometrů, s brutálním převýšením a fantastickými sjezdy na Krušnohorské magistrále vinoucí se přes celé Krušné hory. A taky strávit den a noc na in-line bruslích, kde deštivé počasí udělá z 24 hodinového maratonu mimořádně těžkou zkoušku vůle. www.zkomfortnizony.cz


Prostě díky moji milí chaberští, že se stále více necháváte přesvědčit a opouštíte tu stabilní vyhřátou zónu komfortu Hrušovanského náměstí.

36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page