Thajské království
- Lucie Plicová
- 24. 11. 2020
- Minut čtení: 16
Aktualizováno: 2. 4.
Thajské království, zkráceně Thajsko v minulosti Siam je země ležící v Jihovýchodní Asii.
Cestovat po této zemi jsem toužila od doby, co jsem viděla snímek Anna a král. Velkofilm, který byl v Thajsku vlastně zakázaný.
Královský palác v Bangkoku, skvost Thajska
Dva kilometry dlouhá zeď odděluje od zbytku thajské metropole rozsáhlý komplex královského paláce nazývaného thajsky Pha Borom Ratcha Wang. Největší thajská metropole je pověstná hlavně čtvrtí lehkých žen a ladyboyů, mužů často převlečených za ženy, kde hledají povyražení turisté cestující za sexuálním vzrušením. Neřestný Bangkok však nabízí i duchovní zábavu v podobě návštěvy zlatého chrámu Wat Phra Kaeo s přilehlým palácem.


K přepravě ke komplexu Velkého paláce a chrámu, který se nachází v samotném srdci města a je obehnaný vysokou zdí, využíváme jiný pro Asii tolik typický dopravní prostředek, tuk-tuk. Základ tvoří motorka, na kterou houževnatí Thajci přivaří vozíček se sedačkami a stříškou, dopravní prostředek náležitě vyzdobí a mohou začít s byznysem. Vynalézavosti a nápaditosti místních borců se meze nekladou. Bangkoku se zkráceně říká „Město andělů“. Ovšem původní thajský název čítá na 150 písmen a potvrzuje světové prvenství nejdelšího názvu jediného města.

Jako tepna jej protíná řeka Chao Phraya fungující jako jakási vodní dálnice pro přepravu osob a zboží. Její vody bez ustání brázdí mohutné bárky naložené rýží, čluny prohýbající se pod nákladem ovoce a zeleniny a loďky převážející místní spěchající do práce. Vždyť pohled na výškové budovy a supermoderní mrakodrapy směrem od řeky patří k hlavním atrakcím velkoměsta.
Královský palác v Bangkoku: Symbol thajské historie
Královský palác v Bangkoku, známý také jako Grand Palace, je jedním z nejnavštěvovanějších a nejimpozantnějších historických a kulturních památek v Thajsku. Tento palác je nejen symbol thajské monarchie, ale i ukázkou neuvěřitelné thajské architektury, bohaté historie a náboženského významu. Pokud navštívíte Bangkok, královský palác by měl být na vrcholu vašeho seznamu.
Královský palác byl postaven v roce 1782, když král Ráma I. přesunul hlavní město Thajska z Thonburi do Bangkoku. Tento palác byl po více než 150 let oficiálním sídlem thajských králů, a to až do roku 1925, kdy král Ráma VII. přesunul sídlo monarchie do Chitralada Palace. I přesto, že dnes královský palác není oficiálním sídlem monarchie, stále zůstává symbolickým centrem thajské vlády a je využíván při státních ceremoniích, jako jsou korunovace nebo návštěvy zahraničních vládních delegací.

Architektura paláce
Královský palác je fascinující komplex budov, jehož architektura je směsicí thajského, evropského a barokního stylu. Celkový areál se rozkládá na ploše více než 218 000 m² a je obklopen vysokou zdí, která odděluje palác od zbytku města. V komplexu se nachází několik budov, nádvoří a chrámů, z nichž každý má svůj vlastní význam.
Jedním z nejznámějších míst v paláci je Wat Phra Kaew, chrám Smaragdového Buddhy, který je považován za jeden z nejposvátnějších a nejdůležitějších buddhistických chrámů v Thajsku. Uvnitř chrámu se nachází socha Smaragdového Buddhy, která je vyřezána z jediného bloku jadeitu a která má hluboký náboženský význam pro thajskou monarchii.

Smaragdový Buddha a Wat Phra Kaew
Wat Phra Kaew (Chrám Smaragdového Buddhy) je považován za jeden z nejvýznamnějších chrámů v Thajsku. Jeho název odkazuje na sochu Smaragdového Buddhy, která je vnitřní dominantou chrámu. Tato socha je jedním z nejdůležitějších náboženských symbolů v Thajsku a každý nový král je povinen ji při své korunovaci přivítat. Smaragdový Buddha je oblečen do tří různých oděvů podle ročního období: letní, dešťové a zimní. Tyto oděvy jsou měněny během speciálních ceremonií.

Nádvoří a zahrady
Palácový komplex je rozdělen na několik částí, z nichž každá má svůj specifický účel. Jedním z nejkrásnějších míst je Nádvoří královské rodiny, kde se nacházejí budovy, které byly kdysi součástí královského života a administrativních funkcí. Další krásnou částí paláce je Růžová zahrada a Zahrada královských včel, které nabízejí návštěvníkům klidné místo k odpočinku. Zahrady jsou plné exotických rostlin, soch a jezírek.

Celý komplex je díky pozlaceným svatyním a plastikám v poledním slunci zcela oslepující. Obdivujeme arkádový ochoz lemovaný po celé délce 178 panely zobrazujícími ve směru hodinových ručiček celý příběh Rámakienu i sochy bájných tvorů – napůl žen a napůl lvů – které lemují celou horní terasu chrámu a přidáváme se k věřícím, kteří přicházejí předat Buddhovi nejrůznější obětiny. Význam, který palác pro Thajce má, se nikterak nesnížil ani poté, co v roce 1946 došlo k přestěhování královské rodiny do nového sídla v paláci Chitralada.


Při návštěvě královského paláce se naskýtá několik zajímavých míst, která byste rozhodně neměli vynechat. Chrámy a svatyně – kromě Wat Phra Kaew je zde i Wat Phra Mondop, Pavilon zlatého Buddhy a chrám Královské rodiny. Královská klenotnice – palác obsahuje i sbírku královských korunovačních klenotů a symbolů moci, které jsou vystaveny pro veřejnost. Trůnní sál – je zde umístěn trůn pro krále, který se používá při oficiálních ceremoniích. Architektonické detaily – pozornost věnujte sochám, mozaikám a stropům, které jsou propracovány do nejmenších detailů.

Významu paláce pro Thajskou kulturu odpovídá nejen přísná kontrola u vstupu do paláce ale i pravidla, která musí návštěvníci dodržovat. Trička s krátkým rukávem, krátké sukně či kraťasy jsou zde tabu. I při meditaci a tichém rozjímání v okolí chrámu Wat Phra Kaeo si je třeba dávat pozor na správný posed. Dovolené jsou pouze zkřížené nohy, ty dopředu natažené by znamenaly vážně znesvěcení.
Ayutthaya, místo protkané vodními kanály, s krásnými paláci a chrámy
Město je pojmenováno podle starověkého indického města Ayutthaya (nenapadnutelný, nedobytný), kde se narodil Rama – hrdina indického eposu Ramajána. Bývalému hlavnímu městu Siamského království se přezdívá Benátky východu. Ostrovy protkané vodními kanály nesou nad vodní hladinou krásné paláce a chrámy. Pro prozkoumání historického parku se zase hodí šlápnout do pedálů a projet se na kole nebo si toto unikátní město, které je na seznamu UNESCO, prohlédnout ze sloního hřbetu.

Dávná sláva místa
Ayutthaya, bývalé hlavní město Thajského království, je fascinujícím místem, které nabízí jedinečnou kombinaci historie, kultury a architektury. Tento historický klenot, který se nachází přibližně 80 kilometrů severně od Bangkoku, je známý svou bohatou minulostí a malebnými paláci a chrámy. Město, které bylo zapsáno na seznam UNESCO, je známé svou unikátní architekturou, kterou tvoří zbytky monumentálních chrámů, paláců a mohutných zdí, vše obklopené širokými vodními kanály, které vytvářejí romantickou atmosféru a přispívají k historické atmosféře tohoto místa.


Historie Ayutthaye
Ayutthaya byla založena v roce 1350 králem U-thongem, který se rozhodl postavit nové město na strategickém místě na soutoku tří řek: Chao Phraya, Lopburi a Pa Sak. Díky své výhodné poloze se Ayutthaya stala jedním z největších a nejbohatších měst světa během svého rozkvětu v 16. až 18. století. Město bylo nejen politickým a administrativním centrem Thajska, ale také významným obchodním uzlem, kde se křížily obchodní cesty mezi Indií, Čínou, Japonskem a Evropou.
Ayutthaya byla v té době považována za “Perlu východu”, s více než 1 milionem obyvatel. Její paláce, chrámy a budovy byly bohatě zdobeny a město bylo známé svou úžasnou architekturou, která kombinovala thajské, khmerské, šrí-lanské a dokonce i evropské vlivy.
Město však v roce 1767 padlo do rukou barmské armády, která Ayutthayu zničila. Po pádu města bylo zanecháno mnoho jeho monumentů v ruinách, které jsou dnes hlavní atrakcí pro turisty a historiky.
V polovině 15. století zabíralo království většinu současné rozlohy Thajska, Laosu, Kambodži a Barmy. V roce 1685 jeho populace dosáhla 1 milionu lidí (Londýn byl tou dobou poloviční). Lidé žili na hausbótech na 140 km dlouhé síti vodních kanálů. Ayutthaya byla kosmopolitním, moderním městem. Lesk mu dodával také bezpočet buddhistických chrámů, kterých údajně mělo jednu dobu přes 400. Zlomem se stal rok 1767, kdy bylo město spolu s celou říší rozprášeno invazí barmských vojsk. Město bylo rozbořeno, zlato pokrývající pagody bylo roztaveno a odvezeno. Dnes mohou turisté obdivovat jeho zašlou krásu, která je dechberoucí, třebaže je pouhým zlomkem té původní.

Vodní kanály – srdce Ayutthaye
Jedním z nejcharakterističtějších rysů Ayutthaye je její systém vodních kanálů, které byly používány k ochraně města a zároveň jako obchodní cesty. Město bylo vybudováno s důrazem na vodní dopravu, což bylo typické pro mnohá starověká města v regionu. Řeky a kanály byly spojeny s královskými paláci a chrámovými komplexy, čímž vytvářely komplexní a velmi efektivní infrastrukturu pro dopravu a obchod.
Díky těmto kanálům se Ayutthaya stala městem na vodě, což je dnes často označováno jako Thajské Benátky. Mnohé z těchto kanálů byly nejen praktické, ale měly i estetickou funkci, protože kolem nich byly postaveny některé z nejkrásnějších a nejdůležitějších chrámů a paláců.
Památky a chrámy v Ayutthaye
Ayutthaya dnes nabízí ohromující pohled na historické ruiny a chrámy, z nichž mnoho je stále v dobrém stavu a slouží jako důležité památky thajské kultury. Chrám Wat Phra Si Sanphet byl kdysi součástí královského paláce a je jedním z nejdůležitějších a největších chrámů v Ayutthaye. Je známý třemi majestátními stúpami, které byly postaveny na počest tří králů. Chrám Wat Chaiwatthanaram je postaven na břehu řeky Chao Phraya a jeho architektura je inspirována angkorwatským stylem. Chrám se skládá z centrální věže obklopené menšími pagodami, a jeho pohled na západ slunce je jedním z nejkrásnějších v Ayutthaye.
Wat Mahathat je zase známý svou sochou Buddhy v kořenech stromu, která se stala jedním z nejslavnějších symbolů Ayutthaye. Je to místo, které ukazuje, jak příroda a historie dokážou splynout do jedinečného umění. Wat Yai Chai Mongkhon je pak domovem obrovské sochy Buddhy, která sedí na vysokém podstavci a byla postavena k oslavě vítězství nad barmskými vojsky.
Královské paláce a sídla
Kromě chrámů byly v Ayutthaye postaveny i nádherné královské paláce, které dnes slouží jako historické památky. Chakrabongse Palace a Phra Nakhon Si Ayutthaya National Museum jsou jedny z nejvýznamnějších míst, kde se uchovávají artefakty, historické předměty a informace o thajské monarchii.


Hlava Budhy, která upadla při ničení města některému z Budhů sedících poblíž a zarostla do stromu.. Je to krásný pohled na přírodní úkaz, který vznikl propojením historie a přírody. Prý před ní nesmíte stát, ale máte klečet.
Ayutthaya je snadno přístupná z Bangkoku vlakem, autobusem nebo lodí. Pokud chcete zažít město jako kdysi, doporučuje se plavba po kanálech. V městě také najdete půjčovny kol, což je ideální způsob, jak se dostat k těm nejzajímavějším místům a zároveň si užít krásnou krajinu.



Dva ikonické thajské trhy, které musíte zažít: Mae Klong Railway Market a Damnoen Saduak Floating Market
Thajsko je země plná fascinujících míst, ale některá z nich jsou skutečně jedinečná. Pokud hledáte autentické zážitky, které si budete pamatovat celý život, neměli byste vynechat návštěvu dvou slavných trhů – Mae Klong Railway Market, kde mezi stánky projíždí vlak, a Damnoen Saduak Floating Market, kde se obchod odehrává přímo na vodě. Oba trhy se nacházejí blízko Bangkoku a ideálně se dají spojit do jednoho výletu.
Damnoen Saduak Floating Market, Thajsko
Snad nejproslulejším thajským plovoucím trhem je ten v Damnoen Saduak. Leží v provincii Samut Sangkhram Ratčaburi vzdálené zhruba 80 kilometrů jihozápadně od Bangkoku. Můžete sem dorazit na člunu a vidět trh očima obchodníků. Plovoucí trh v Damnoen Saduak prý “poslední”, “autentický” plovoucí trh v Thajsku. Někteří Thajci stále bydlí v dřevěných domech na březích khlongů, jezdí se navštěvovat lodí a některými kanály pořád jezdí lodní “autobusy”. A v takových místech se kdysi vytvořil speciální druh tržiště, celý se odehrávající na vodě. Jak prodávající, tak i kupující přijíždějí na lodích a veškerý obchod i k tomu náležející občerstvení se odehrává na vodě.


Damnoen Saduak Floating Market, jeden z nejznámějších plovoucích trhů v zemi. Pokud jste si někdy představovali Thajsko jako místo, kde se na klidné hladině kanálu pohybují dřevěné loďky plné ovoce a místní prodavači v tradičních kloboucích nabízejí své zboží, pak přesně takový pohled vás čeká tady.
Tento trh vznikl podél kanálu Damnoen Saduak, který byl vybudován v roce 1866 na příkaz krále Rámy IV. Kanál měl spojit několik řek a usnadnit obchodování v regionu. Dnes je Damnoen Saduak sice turisticky populární, ale stále si zachovává svůj tradiční charakter.
Na trhu si můžete koupit exotické ovoce, jako je mango, durian, kokos nebo ananas, a ochutnat tradiční thajská jídla přímo z loděk. Pokud máte rádi sladké, určitě zkuste mango sticky rice, což je lepkavá rýže s kokosovým mlékem a čerstvým mangem, nebo kokosovou zmrzlinu podávanou v kokosové skořápce.

Nejlepší doba pro návštěvu je brzy ráno, kolem sedmé až osmé hodiny, kdy je trh nejživější a ještě zde nejsou davy turistů. Otevírá se už v šest hodin ráno a většina obchodníků končí kolem poledne. Pokud se chcete trhem projít pěšky, můžete se pohybovat podél břehů a pozorovat obchodování z pevné země. Ale nejlepší způsob, jak si trh vychutnat, je pronajmout si loď a projet se mezi stánky přímo po vodě.
Stejně jako se proplouvá ulicemi města v italských Benátkách, i v Thajsku lze přímo z loďky či člunu poznávat místní kulturu. A to dokonce všemi smysly. Zatímco oči a ruce nevědí čeho se dříve ve změti barevného zboží chytit, ústům a nosu lahodí zatím nepoznané vůně a chuti. Celou atmosféru zážitku dokresluje halas trhovců a turistů.



Život na centrálním tržišti začíná brzo. Již kolem šesté hodiny ranní ožívá síť kanálů, které původně měly sloužit k dopravě, ale nakonec se z nich stala plnohodnotná tržnice. Blížící se tržnici lze rozpoznat snadno.



Všude kolem Vás začne najednou zesilovat provoz a vy stále častěji potkáváte dlouhé loďky, většinou poháněné a zároveň kormidlované pádlem v rukách žen, které nejsou pod svými slaměnými klobouky skoro ani vidět. Náklad projíždějících lodí je rozličný.



Uvidíte tu ovoce v podobě banánů, kokosových ořechů i s jejich lahodnou šťávou, ananasy. Ale nechybí ani zelenina v nejrůznějších barvách a druzích včetně ingredience, bez níž thajské jídlo není thajským jídlem – chilli papričky. K atmosféře trhu patří lomoz motorů, zápach jejich výfuků, ale také šplouchání vody, kymácení lodí a časté jsou, i byť jemné, vzájemné nárazy proplouvajících loděk.



Není výjimkou, že se někdy do úzkého kanálu všechny loďky prostě nevejdou a dokonale ucpou úzký průjezd. Pak nastupují ochotné ruce, pádla, síla paží a lodních motorů, aby celý propletenec co nejdříve rozpletly.


Protože jsou oba trhy poměrně blízko sebe, nejvýhodnější je navštívit je v jeden den. Nejprve můžete zamířit na Mae Klong Railway Market, kde si užijete podívanou na projíždějící vlak, a poté pokračovat k Damnoen Saduak Floating Market, kde si dáte skvělou snídani na vodě.
Z Bangkoku se sem dostanete několika způsoby. Pokud preferujete dobrodružnější cestu, můžete jet kombinací vlaků přes stanici Wongwian Yai a Ban Laem až na Mae Klong Railway Market. Další možností je minivan nebo autobus, který vyjíždí z Jižního autobusového nádraží v Bangkoku. Nejpohodlnější variantou je pak soukromé taxi nebo organizovaný výlet, který často zahrnuje oba trhy a případně i další zastávky, například v kokosové farmě nebo v chrámu Wat Bang Kung.
Pokud se vám Damnoen Saduak zdá příliš turistický, můžete zkusit Amphawa Floating Market, který je méně známý a navštěvuje ho více místních než turistů. Je otevřený hlavně o víkendech a má velmi příjemnou, uvolněnou atmosféru.




Mae Klong Railway Market, thajský trh na kolejích
Mae Klong Railway Market je jedním z nejunikátnějších trhů na světě, protože se nachází přímo na železniční trati. Tento thajský trh, známý také jako “Talad Rom Hoop” (ตลาดร่มหุบ), což znamená „trh zatažených markýz.“
Maeklong – trh na kolejích, v provincii Samut Songkhram. Mae Klong Railway Market (Hoop Rom Market), neformálně se mu říká Siang Tai („životu nebezpečný“). Je to jedna z nejzajímavějších atrakcí, kterou můžete v Thajsku zažít.
Toto místo je zvláštní tím, že se přímo na vlakových kolejích nachází trhy. Když přijíždí vlak do stanice, místní rychle sklízejí své stánky, aby mohl projet. Když vlak odjede, hbitě zase rozestaví své stánky a zboží na původní místo. Železnice sem byla zavedena kolem roku 1900, ale ani vystavění nové tratě nedonutilo místní Thajce změnit svůj zvyk a trhy, které zde fungovaly již dávno předtím, přesunout. Nikterak jim nevadí, že jim skrz jejich stánek projede několikrát denně vlak.

Proč je tak zvláštní? Koleje procházejí přímo středem trhu. Několikrát denně projíždí vlak, a jakmile se ozve jeho houkání, prodejci rychle skládají stánky a stahují markýzy, aby uvolnili cestu. Jakmile vlak projede, během několika sekund je trh zpět v plném provozu.
Jak často jezdí vlak? Vlak projíždí denně 8× (časy se mohou lišit, proto je lepší si je ověřit před návštěvou). Přibližné časy průjezdu: 8:30, 11:10, 14:30 a 17:40 (příjezd) a 6:20, 9:00, 11:30 a 15:30 (odjezd).
Co se tu prodává? Čerstvé ovoce, zelenina, maso, mořské plody, sušené ryby, bylinky, koření, sladkosti a street food. Místní speciality zahrnují grilované sépie, kokosové palačinky a sladké rýžové dezerty.
Historie trhu. Trh zde funguje již od konce 19. století, kdy byla postavena železniční trať. Sloužil jako zásobovací místo pro místní obyvatele a obchodníky. Přestože modernizace železnice ohrožovala existenci trhu, místní si ho udrželi jako součást svého každodenního života.

Hlavní budova velké tržnice je plná plátěných stánků, kde prodejci nabízejí všechno možné. Od oblečení, přes ovoce, zeleninu po grilované žáby. Než se vlak přiblíží k místu s trhem, s předstihem cca 5 minut zacinká, začne malý chaos - trhovci sklopí své stánky a slunečníky a vše odstraní z kolejí. Dokážou to secvičenými pohyby stihnout za neuvěřitelně krátkou dobu. Po projetí vlaku zase hbitě stánky postaví, rozevřou své slunečníky a trh pokračuje v klidu dále. Mae Klong Railway Market je skvělým místem pro ty, kdo chtějí zažít autentickou atmosféru thajských trhů s nezapomenutelným železničním zážitkem.
Video průjezdu vlaku tržnicí:



Ko Si Chang a Ko Samet, tropické ráje Thajska
Ospalý skalnatý ostrov Ko Si Chang a oáza klidu jménem Koh Samet s průzračnou vodou s jedním z nejkrásnějších zálivů ostrova.

Ko Si Chang – Tichý ráj v Thajském zálivu
V severovýchodní části Thajského zálivu, jen 10 km od pobřeží, leží ostrov Ko Sichang, oblíbený cíl výletů. Skalnatý ostrov Ko Si Chang jakoby snad ani nepatřil do této oblasti. Jeho klid a ospalost ostře kontrastuje jak s průmyslem přetíženým Si Racha, tak s hektickou Pattayou.




Bývalo zde rekreační středisko krále Ramy V. a také celní stanoviště pro lodi mířící do Bangkoku. Našli jsme tu ovšem několik zajímavých chrámů a klidné malé pláže , které jsou cílem jen několika málo zatoulaných baťůžkářů.
Ovšem nejvíc nám asi utkví v paměti okružní jízda po ostrově na malém mopedu. Až ostrov jednou navštívíte a budete překonávat převýšení k vrcholům ostrova, pochopíte proč je tomu tak.









Oáza klidu jménem Koh Samet


Ko Samet – Tropický ráj blízko Bangkoku
V severní části Thajského zálivu, jen asi hodinu jízdy lodí z Bangkoku, se nachází překrásný korálový ostrov Koh Samet, jehož rozloha činí pouhých 13km². Břehy ostrova omývá průzračná voda, jedním z nejkrásnějších zálivů ostrova Koh Samet je Ao Prao s pěknými, bílými plážemi s jemným pískem, navíc bez davů turistů.


Ko Si Chang a Ko Samet jsou ideální destinace pro každého, kdo hledá klidné a přírodní prostředí, ať už na odpočinek nebo pro vodní aktivity. Zatímco Ko Si Chang je místem s historickým a kulturním pozadím, Ko Samet je ideálním tropickým rájem s krásnými plážemi a širokou nabídkou aktivit. Oba ostrovy jsou perfektní volbou pro ty, kteří si chtějí užít krásy thajských ostrovů bez masového turismu.



Pattaya v Thajsku
Nejstarší thajské letovisko Pattaya bylo objeveno v průběhu vietnamské války americkými vojáky. Rychle se z malé rybářské vesnice proměnilo v oblíbenou a vyhledávanou rekreační destinaci. Pattaya není zajímavá svou minulostí. Historických památek tu příliš mnoho nenajdete. Její hlavní atrakcí jsou totiž pláže. Velkým lákadlem je i zdejší velmi pestrý noční život.

Pattaya byla původně malá rybářská vesnice, která se začala měnit v turistické centrum v 60. letech, kdy si ji oblíbili američtí vojáci během války ve Vietnamu jako místo k odpočinku. Město je známé svými rušnými plážemi, ale ještě víc svým nočním životem. Walking Street je jednou z nejslavnějších party ulic na světě, plná barů, klubů a neonových světel.


Sex, alkohol, rock’n’roll, to je Walking Street
Nejvíce to „žije“ na Walking Street, což je ulice uprostřed asi kilometr dlouhé oblasti plné barů, restaurací a nočních klubů, kde si lze užít zábavu rozmanitého druhu včetně té dosti lechtivé. Thajsko má pověst země lákající na sexuální turistiku – a na Walking Street to platí dvojnásob. Městská pěší zóna (Walking street) skýtá 500 metrů neuvěřitelné zábavy. Nic podobného nikde jinde v Thajsku nenajdete.
Oblast je od 18. hodin pro auta uzavřena a začíná tu noční život, který utichá až v časných ranních hodinách. Nachází se tu spousta barů, pivnic, restaurací i nočních klubů. Zajímavé je i to, že přes den je tato část města takřka opuštěná. V noci však ožívá. Ze všech stran tu svítí neony, duní hudba různých žánrů, ze všech stran se na vás hrnou prodavači jídla, nechybí tu ani pouliční představení a zvířata z celého světa.



Thajská vlajka
Vlajka Thajska sestává z pěti pruhů po celé délce vlajky: červeného, bílého, modrého, bílého a červeného. Vlajka bývá označována jako trairanga (thajsky trikolóra). Modrá barva vlajky měla v době jejího zavedení připomínat barvu spojenců Siamu v I. světové válce (vlajky téměř všech spojenců, zvláště pak francouzská vlajka, obsahovaly červenou, bílou a modrou). Zároveň je thajskou národní barvou a dle novodobého výkladu symboliky barev představuje království. Červená barva symbolizuje svobodu a prolitou krev za její získání. Bílá barva symbolizuje buddhismus a čistotu národa.

I když se Thajsko často nazývalo „Zemí bílého slona“, obraz slona na thajské státní vlajce není už od konce II. světové války. Slon je však vyobrazen na thajské námořní válečné vlajce. Historická vlajka se slonem se však dodnes běžně prodává v místních obchodech.
Nyní už zbývá, jen se s Thajskem rozloučit a vrátit náš vypůjčený thajský čtyřkolový "kočár" s masážními sedadly. Fakt! Nekecám, sedadla nám za jízdy masírovala naše unavená záda. Nutno dodat, že jeho vnější plechovou fazónku, Jarda trochu vylepšil.

Kommentare